към всички статии
Знаейки кои са най-често срещаните проблеми със зъбите може да ви помогне да ги предотвратите и да запазите усмивката си за цял живот. В тази статия ще разгледаме най-често срещаните проблеми със зъбите и възможностите за лечение на всеки от тях.
#1 Кариес
Кариесът, срещан още като зъбен кариес, се причинява от бактерии в устата ви, които произвеждат киселини от захарта в храната, която приемате. Тази киселина разяжда емайла – защитния външен слой на зъба, което може да доведе до появата на дупки или кухини в зъбите ви.
В зависимост от степента на разпадане, лечението на кариеса може да варира от композитни пломби до зъбни коронки и дори екстракции.
Можете да предотвратите кариеса, като миете зъбите си с четка и конец два пъти на ден и редовно посещавате зъболекар на всеки 6 месеца.
#2 Заболяване на венците
Заболяването на венците, известно още като пародонтоза, се причинява от натрупването на плака върху зъбите. Честите симптоми на заболяване на венците включват червени, подути и кървящи венци. Може също да страдате от лош дъх и чувствителност на зъбите.
Заболяването на венците може да се лекува с дълбоко почистване (почистване на пародонта и изравняване на корени) от вашия зъболекар. Ако не се лекува, заболяването на венците ще прогресира до по-тежката си форма, наречена пародонтит, което може да доведе до отдръпване на венците, увредена кост и тъкан, които държат зъбите, и разклатени зъби.
Пародонтитът може да се лекува с локални антибиотици за лечение на инфекцията и насочване към пародонтолог, специалист по заболявания на венците.
#3 Рани в устата
Раните в устата са често срещано заболяване, което засяга много хора в даден момент от живота им. Тези рани могат да се появят на всякакви меки тъкани на устата ви, включително устните, венците, вътрешността на бузите, езика и пода или покрива на устата. Те могат да причинят известно зачервяване и болка, усещане за парене и изтръпване около раната.
Раните в устата обикновено преминават в период от една до две седмици. В някои случаи те могат да са в резултат от вирусна инфекция, като херпес симплекс, или, в по-тежки случаи, раните в устата могат да сочат към рак на устната кухина. Посъветвайте се с Вашия лекар, ако раните в устата не са изчезнали след две седмици.
#4 Криви / неправилно подредени зъби
Изкривените и неправилно подредени зъби могат да попречат на дъвкателната ви способност, могат да причинят значително износване на зъбите ви и могат да бъдат трудни за почистване. Това може да доведе до появата на кариеси, напукани зъби, хронично главоболие и други здравословни проблеми.
За щастие има много възможности за лечение на криви зъби, включително скоби, подвижни подравнители и хирургична намеса за изправяне на зъбите.
#5 Чувствителни зъби
Обикновено вашите зъби стават чувствителни към горещо и студено, когато външният слой на зъба ви, емайлът, се износи и дентинът е изложен поради кариес. Други причини за чувствителност на зъбите включват:
- Заболяване на венците
- Инфекция на корена на зъба
- Пукнат или счупен зъб
- Износена корона или пълнеж
- Ерозия на емайла
- Отдръпване на венците
Преминете към паста за зъби, съдържаща флуорид, за чувствителни зъби и четка за зъби с мек косъм. Ако чувствителността продължава, посетете вашия зъболекар за преглед, тъй като може да е необходим коренов канал или възстановяване.
#6 Лош дъх
Лошият дъх може да бъде причинен от няколко различни фактора, включително:
- Лоша хигиена на устната кухина
- Сухота в устата
- Определени лекарства
- Киселинен рефлукс
В допълнение, някои храни, които ядете като чесън и лук, са често срещани виновници за лошия дъх.
Лечението на лошия дъх ще зависи от причината. Ако не знаете каква е причината, препоръчваме да отидете на преглед при зъболекар, който ще ви направи задълбочена оценка, преди да предпише курс на действие.
#7 Зъбобол
Зъбоболът е болка около зъба, която може да бъде причинена от много различни фактори, сред които:
- кариес
- абсцес
- чувствителност на зъбите
- нараняване на зъбите
- скорошна стоматологична намеса
- засегнати зъби
- задръстване на синусите
- инфекция на венците
- скърцане със зъби (бруксизъм)
Горещо препоръчваме да посетите вашия зъболекар, ако почувствате дискомфорт или болка в зъбите или челюстта, за да може да се приложи подходящо лечение. Оставянето на болката без лечение може да доведе до развитие на по-тежки, животозастрашаващи проблеми.
#8 Обезцветяване на зъбите
Зъбите могат да се оцветят или обезцветят по много различни причини, включително начина ви на живот, лоша зъбна хигиена и заболяване. Причините за обезцветяване на зъбите включват:
- пушене или дъвчене на тютюн
- диета, богата на тъмни и ярки храни като вино, кафе, цвекло и др.
- лоша зъбна хигиена
- заболявания като чернодробно заболяване, калциев дефицит, хранителни разстройства и целиакия
- някои лекарства, като антибиотици, тетрациклин и доксициклин, антихистамини и други
- стареене
Има няколко възможности за лечение на обезцветяване на зъбите. Те включват:
- Следване на добра рутинна орална хигиена чрез четкане и почистване с конец всеки ден.
- Миене на зъбите със сода за хляб няколко пъти седмично.
- Използване кокосова пудра за избелване на зъби
- Професионално избелващо лечение
Някои обезцветявания на зъбите са необратими, в такъв случай вашият зъболекар може да прикрие обезцветяването с фасети, коронки и бели композитни пломби.
#9 Износване на зъбите
Износването на зъбите е загуба на зъбна структура или тъкан, причинена от стриване на зъб в зъб. С течение на времето, ако зъбното износване не се лекува, то може да износи емайла, излагайки дентина на зъба. Това може да доведе до чувствителност на зъбите и кариес.
Най-честата причина за износване на зъбите е бруксизмът- скърцането и стискането на зъбите, което се случва по време на сън, обикновено поради мускулен хипертонус или напрежение. Друга причина за изтриване на зъбите е неправилната позиция на захапката. Ако зъбите ви не са подредени правилно, те може да се търкат един в друг.
В зависимост от причината за износването на зъбите има различни възможности за лечение. Най-често лечението включва комбинация от ортодонтско лечение за коригиране на подреждането на зъбите, зъбни възстановявания за поправяне на повредени зъби и лечение на бруксизъм (напр. носене на специални шини през нощта).
#10 Пукнат или счупен зъб
Вашият зъб може да се напука или счупи, когато:
- захапете нещо твърдо
- получите нараняване
- скърцате със зъби
- практикуване на вредни навици (напр. дъвчене на лед)
В зависимост от размера на увреждането, вашият зъболекар може да препоръча поставяне на коронка върху пукнатия или счупен зъб. Ако счупването се простира в пулпата, ще е необходим коренов канал, последван от възстановяване (т.е. фасета или корона). Ако повредата е непоправима, зъбът трябва да бъде изваден.
#11 Отдръпване на венците
Рецесията на венците е, когато венците се избутат назад или се износят, излагайки корена на зъба. Това може да доведе до чувствителност и болка и може да изложи зъбите на инфекция, гниене и в крайна сметка загуба на кост и зъби, ако не се лекува.
Рецесията на венците е най-често при възрастни над 40-годишна възраст и може да бъде причинена от редица фактори като:
- твърде силно четкане на зъбите в дългосрочен план
- използване на четка за зъби с твърд косъм
- натрупване на плака от лоша зъбна хигиена
- пародонтоза (заболяване на венците)
- пиърсинг на езика
- неправилно подредени зъби
- наследственост
- употреба на тютюневи изделия
Въпреки че отдръпнатите венци няма да зараснат отново, има няколко възможности за лечение, за да се предотврати по-нататъшното им отдръпване. В зависимост от основния проблем, някои възможности за лечение включват дълбоко почистване, антибиотици, операция на ламбо или присаждане на венци.
#12 Ударени зъби
Възрастен зъб, който не се показва нормално, е “ударен”. Мъдреците, например, могат да причинят болка, когато се ударят или не успеят да пробият линията на венците. Това обикновено причинява възпаление на венците, но болката може да обхване челюстта и дори ухото. Вземете си болкоуспокоителни или посетете вашия зъболекар, за да ви извади мъдреца.
Ако тази статия Ви е била полезна, може да я споделите с приятели или да коментирате отдолу.
Също така, може да ни последвате и в социалните медии:
Научете повече за GlowSmile тук